2. Idi na glavnu navigaciju
  3. Idi na ostale ponude DW-a

Njemački “Elf” do nogu potukao Brazil

Mehmed Smajić / agencije9. juli 2014

Njemačka nogometna reprezentacija je u Belo Horizonteu u polufinalnoj utakmici Svjetskog nogometnog prvenstva savladala domaćina takmičenja, Brazil, sa nevjerovatnim rezultatom 7:1.

Ovo je slučaj za istoriju. Njemačka je savladala Brazil rezultatom 7:1.Brazilska nogometna reprezentacija je doživjela najveći poraz u svojoj istoriji. Izabranici Joachima Löwa na Marakani u finalnom susretu se sastaju sa pobjednikom drugog polufinalnog susreta u kojem se sastaju Holandija i Argentina. Cilj njemačkog “Elfa” je četvrta zvijezda na dresu, dakle četvrti naslov svjetskog prvaka. “Nakon ovog susreta se može vidjeti koliko su različiti susreti. Nakon utakmice sa Alžirom smo dosta kritikovani, a sada će nas dizati u visine. Međutim, to je greška”, izjavio je Thomas Müller nakon susreta.

Ne mogu vam ovo objasniti. Nakon prvog gola smo se raspali”, izjavio je Julio Cesar iza kojeg se mreža u susretu protiv Njemačke zatresla sedam puta. Zatresli su je Thomas Müller (11. minut), Klose (23.), dva puta Toni Kroos (24./26.), Sami Khedira (29.) i André Schürrle (69./79). Oscar je za Brazil u 90. minuti postigao jedini pogodak.

Klose najbolji strijelac u istoriji svjetskih prvenstava

Miroslav Klose
Miroslav KloseFoto: Reuters

Napadač njemačke reprezentacije Miroslav Klose novi je najbolji strijelac u istoriji svjetskih prvenstava. Drugi gol Brazilu u polufinalu SP-a bio je njegov 16. na svjetskim prvenstvima, čime je izbio ispred Ronalda. Utakmica protiv Brazila za Klosea je njegova 136. u dresu "Elfa", a postignuti gol bio mu je 71. po redu.

Na drugom mjestu vječite ljestvice najboljih strijelaca u istsoriji Mundijala nalazi se Ronaldo s 15 golova, treći je Gerd Müller s 14 golova, a slijede Francuz Just Fontaine s 13 golova i Brazilac Pele s 12 golova. Najviše utakmica na Mundijalima ima Nijemac Lothar Matthäus (25).