2. Przejdź do głównego menu
  3. Przejdź do dalszych stron DW

Niemcy w finale mundialu. Klose królem strzelców wszechczasów

tagesschau.de / Bartosz Dudek9 lipca 2014

Reprezentacja RFN pokonała w półfinale mistrzostw świata w piłce nożnej Brazylię 7:1 (5:0). Tym samym jest pewne, że Niemcy zostaną co najmniej wicemistrzem świata.

Fußball WM 2014 Halbfinale Deutschland Brasilien Tor

Brazylijska jedenastka przeżyła jedną z najbardziej dotkliwych i upokarzających porażek w swojej historii. Reprezentacja Niemiec zagra teraz w niedzielę (13.07.14) o złoto ze zwycięzcą pojedynku Argentyna-Holandia.
- Teraz położyć wszystko na szalę i zdobyć ten tytuł - powiedział Thomas Müller w telewizji ZDF. - Widać teraz, jak różnie mogą przebiegać takie mecze. Po spotkaniu z Algierą krytykowano nas ile wlezie, teraz wychwalać nas będą pod niebosa - ale to nie jest dobre podejście - dodał niemiecki napastnik.

Znokautowana Brazylia

Na początku nic nie zapowaiadało tak wysokiego zwycięstwa reprezentacji Niemiec. Brazylijczycy naciskali do momentu, aż w 11. minucie Müller po błędzie Marcelo po raz pierwszy ulokował piłkę w brazylijskiej bramce. Chwila dekoncentracji wystarczyła, żeby dwanaście minut później Miroslav Klose podwyższył wynik na 2:0. Szok jakby sparaliżował Brazylijczyków. W ciągu kolejnych sześciu minut stracili aż trzy bramki. - Nie potrafię tego wyjaśnić. Po pierwszej bramce po prostu się załamaliśmy - powiedział bramkarz Julio Cesar.

Rekord Klosego

Bramka Miroslava Klosego była jego szesnastym golem na mistrzostwach świata. Urodzony w Opolu 36-letni piłkarz brał udział w czterech mundialach (2002, 2006, 2010 i 2014). Pobił on tym samym rekord Ronaldo, który zdobył w sumie 15 bramek. Także ostateczny wynik meczu Niemcy-Brazylia przeszedł do historii, ponieważ jeszcze żaden półfinał mundialu nie zakończył się tak wysokim zwycięstwem i tak dotkliwą porażką.