2. Idi na glavnu navigaciju
  3. Idi na ostale ponude DW-a

Dortmund njemački jesenski nogometni prvak

5. prosinca 2010

Borussia iz Dortmunda je već prije susreta protiv Nürnberga u 15. kolu njemačke Prve nogometne lige postala jesenski prvak. Mainz je poražen u Frankfurtu i ne može ugroziti Borussiju, koja mu bježi već sedam bodova.

Navijači Dortmunda
Navijači DortmundaFoto: dapd
Manuel Neuer s loptom u rukama
Manuel Neuer zaključao Bayernu vrataFoto: picture alliance / Pressefoto Ulmer

Nogometašima FSV Mainza 05 nije uspjelo svladati Eintracht. Theofanis Gekas je u 84. minuti igre postigao pobjedonosni pogodak za Frankfurt. Bio je to njegov 13. gol u sezoni što ga je dovelo u vrh liste najboljih strijelaca. FC Schalke 04 je svladao prošlogodišnjeg prvaka FC Bayern iz Münchena s 2:0. Bez obzira na dobru igru, nogometašima Bayerna nije pošlo za nogom svladati Manuela Neuera koji je još jednom pokazao da je vrhunski vratar. U drugom poluvremenu su Jose Manuel Jurado (58.) i Benedikt Höwedes (67.) iskoristili prilike i zabili za Schalke. „Ovo je nevjerojatno“, izjavio je trener FC Bayerna Louis van Gaal u vezi s Neuerovim obranama.

Pored Gekasa na listi najboljih strijelaca je i Senegalac Papiss Demba Cissé. Napadač SC Freiburga je ponovo zatresao protivničku mrežu. Ovaj put je to bila mreža Hamburga. Cissés je gol postigao već u četvrtoj minuti. Taj rezultat je ostao do kraja utakmice, što je SC Freiburg dovelo na peto mjesto na ljestvici. "Cissésov pogodak nam je dobro došao. Dobro je kada u ekipi imate napadača kakav je Cissés", izjavio je trener Freiburga Robin Dutt. Nogometaši Hamburga su se razočarani vratili kući jer je ovo bio četvrti uzastopni poraz u gostima.

Mönchengladbach prikovan na začelju

Hannover 96 se iz Mönchengladbacha zadovoljan vratio kući. Njemu je uspjelo da susret protiv posljednje Borussije završi u svoju korist s 2 :1. Doduše, Borussia je od 43. minute igrala s igračem manje, nakon što je Raúl Bobadilla igru napustio zbog crvenoga kartona. "Crveni karton boli. Posebno ako se nalazite na dnu ljestvice", kaže trener Hannovera Mirko Slomka. Ovaj poraz je Mönchengladbach prikovao na posljednje mjesto na ljestvici, dok je Hannover 96 učvrstio treće mjesto s 28 bodova.

Edin Džeko
Edin Džeko - preko golaFoto: picture alliance / dpa

Ono što je uspio Hannover 96 u djelo nije proveo VfB Stuttgart. Bez obzira na igrača više, susret protiv Hoffenheima je završen neriješeno 1:1. Kod ovog rezultata, u 41. minuti igre, obrambeni igrač Hoffenheima Isaac Vorsah je zbog svog ponašanja morao napustiti igru. Stuttgart se s jednim bodom pomakao sa 17. na 16 mjesto. Međutim, bilo je to malo da bi se oslobodio začelja ljestvice.

Džeko promašio jedanaesterac

Bez obzira na dva jedanaesterca, susret između VfL Wolfsburga i Werdera iz Bremena, također je završen bez golova. Obje ekipe su imale prilike za gol iz jedanaesteraca. Najprije je u 75. minuti vratar Wolfsburga Benaglio obranio udarac Fringsa s bijele točke, a dvije minute kasnije, nakon prekršaja nad Mandžukićem, kapetan Wolfsburga Edin Džeko je loptu s bijele točke uputio preko gola. Ubrzo nakon toga je zamijenjen. Kada se vraćao na klupu, Džeko se nije pozdravio s trenerom Steveom McClarenom koji je kasnije rekao da je Džeko bio razočaran i da će s njim kasnije razgovarati.

Autor: Stefan Nestler / Mehmed Smajić

Odg. urednik: Anto Janković